Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Belgii se chystají masové protesty v době summitu NATO

2. 3. 2017

Vyplynulo to ze zprávy z přípravné schůzky účastníků, s níž byla seznámena RT. Předpokládá se, že mítinkující projdou s transparenty „Investuj do míru, ne do války“ centrem belgického hlavního města a vyzvou vlády členských zemí EU k opuštění Aliance. Podle názoru aktivistů organizace ničí vojenské operace NATO státy a dělají z civilistů uprchlíky. Kromě toho jsou členské státy povinny vydávat na obranu 2 % HDP, která by mohla být vynaložena na vzdělávání a ochranu životního prostředí, nikoli na nákup nových bezpilotních letadel a bomb.


Mezinárodní organizace „Ne válce — ne NATO“ vyzývá evropské aktivisty, aby se podíleli na protestech proti členství členských států EU v rámci Severoatlantické aliance během summitu NATO, který se bude konat na konci května v Bruselu.

„NATO — je nejagresívnější vojenský stroj na světě. My však nezbytně potřebujeme mír a trvale udržitelný rozvoj. Obracíme se ke všem mírumilovným občanům a organizacím, aby se připojili k protestům proti summitu NATO v Bruselu a po celém světě. Pojďme vyvinout tlak na naše vlády, aby investovaly prostředky na sociální zabezpečení, ne na válku,“ — píše se v prohlášení organizace.

Předpokládá se, že demonstranti se sejdou v centru Bruselu, projdou kolem Evropského parlamentu, amerického velvyslanectví a Ministerstva obrany Belgie a ponesou transparenty s nápisy: „Investuj do míru, nikoli do války.“ Organizátoři se snaží prostřednictvím sociálních sítí přilákat mládež.

„Mnozí mladí lidé vůbec nevědí, co je to NATO. Proto musíme mluvit o zločinech, které tato Aliance spáchala,“ — píše se ve zprávě o přípravě protestů, s nimiž se seznámila RT.

Mezinárodní zločinci

Členové komunity se domnívají, že vojska NATO se podílela na zločinné činnosti vojenských operací v Jugoslávii, Líbyi, Iráku a Sýrii. Vyvolávají závody ve zbrojení a světovou militarizaci.

Podle aktivistů na každém summitu rostou útočné ambice Aliance, které vedou ke zničení celých států, vzniku mas uprchlíků, ekologickým katastrofám a zvýšení rizika jaderné války.

„Od summitu k summitu NATO upevňuje a rozšiřuje politiku války a dominance. Svět nám ukazuje důsledky těchto akcí: zničené země a miliony lidí se změnily na uprchlíky po té, co se potýkali s velikým utrpením a smrtí blízkých. V reakci na to se však Aliance ještě více militarizuje,“ — říkají autoři výzvy.

Kromě toho stoupenci odchodu z unie se domnívají, že částky, které jsou země povinny vyčlenit na obranu, silně narušují národní rozpočty.

„V době hospodářské krize tyto platby chápeme jako krádež finančních prostředků, které mohou být vynaloženy na vzdělání, spravedlnost, mezinárodní rozvoj a ochranu životního prostředí. Místo toho jsou státy nuceny utrácet rozpočet na vojenské lodě, letadla, drony a bomby,“ — kritizují politiku Aliance obhájci protiválečného hnutí.

Globální protest

Do organizace „Ne válce — ne NATO“ vstupují aktivisté z více než 40 zemí světa, včetně Německa, USA, Kanady, Řecka, Španělska, Francie a Ruska. Od roku 2009 vystupují během summitů, kde se vyslovují proti rozšiřování vojensko-politického svazu.

V tomtéž roce členové zorganizovali demonstraci ve Štrasburku, na které přes videospojení vystoupil i známý americký publicista Noam Chomsky. V roce 2010 uspořádali manifestaci na centrálním náměstí v Lisabonu. A v loňském roce během summitu NATO ve Varšavě prošlo více než 300 demonstrantů po polské metropoli s hesly jako „Peníze hladovějícím, a ne na tanky“ a „Nechceme Washington“.

„Nasazení vojenských struktur NATO na západní hranici Ruska a také zpětná reakce Kremlu mohou vést k vojenským srážkám, ať už úmyslným nebo náhodným. Alternativní cestou je vytvoření společného bezpečnostního systému, který se bude zaměřovat na potřeby lidí,“ — tvrdí aktivisté.

Protestu se zúčastnila i bývalá členka Ministerstva zahraničí USA Ann Wright. Podle jejích slov NATO musí přestat obviňovat Moskvu, aby si tím odůvodnilo své operace.

„Proces démonizace Ruska je narušen. A to je dobře, protože potřebujeme snížit napětí mezi NATO, USA a Ruskem,“ — řekla pro RT během protestu.

Kromě toho aktivisté uspořádali svůj summit „Anti-NATO“, na kterém diskutovali o rostoucích vojenských výdajích členů Aliance, o migrační krizi a umístění amerických raket na území Evropy.

„Ani Rusové, ani Poláci nepotřebují závod ve zbrojení, protože v případě války budou trpět obyčejní lidé a ne ti, kteří za vysokým plotem na summitu přijímají rozhodnutí,“ — poznamenal vůdce polského protiválečného hnutí Philip Ilkovski.

V loňském roce podobné protesty proběhly také v Řecku a Bulharsku. Na ostrově Kréta aktivisté spálili vlajku Aliance a vyzvali vládu, aby vyhnala americké vojáky. V Sofii demonstranti požadovali od úřadů vzdát se účasti ve Varšavském summitu a vystoupili proti rozmístění raketového komplexu Aegis v Rumunsku, Polsku, Turecku a Španělsku.

Zdroj: https://russian.rt.com/world/article/363486-nato-sammit-protest-belgiia

 

Summit NATO se uskuteční koncem května

Summit NATO se bude konat v Bruselu na konci května roku 2017. Informují o tom RIA Novosti s odkazem na oznámení Aliance, které bylo uskutečněno na základě telefonických rozhovorů mezi generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem a prezidentem USA Donaldem Trumpem.

Na setkání se bude diskutovat o rozdělení výdajů mezi členy Aliance, o boji s terorismem, o Ukrajině a politice ve vztahu k Rusku.

V neděli, 5. února, se konaly telefonické rozhovory mezi generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem a prezidentem USA Donaldem Trumpem, během nichž byla diskutována situace na východě Ukrajiny a možnosti mírového řešení, a hovořilo se také o pokroku v boji s terorismem a obranných výdajích států NATO.

Již předtím bylo oznámeno, že Trump souhlasil se svou účastí na nadcházející schůzce představitelů NATO.

Zdroj: https://russian.rt.com/world/news/356494-sammit-konec-may

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červen / 2020 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 33530
Měsíc: 1414
Den: 38